her sayfada bg degisir olacak yazılımda divin bgsi degisecek

Bizden Haberler

Haberler

Çetin Grup, Mertsom Somun'u Satın Aldı

21 Eylül 2010
Hali hazırda özel mamul hedeflerini her ortamda dile getiren Mertsom, Çetin Grup'a dahil olmasından sonra butik bir yer olacağı mesajını daha net bir şekilde ifade etmeye başlamıştır. SUBCONTURKEY: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? Bu sektöre nasıl giriş yaptınız?
İsmail Buberka: Mertsom'da ki iş hayatım 2002 yılının Mayıs ayında lise ve üniversite arkadaşım ile başladığım iş ortaklığının yürümemesi neticesinde bir tekstil firmasının müşteri temsilciliği görevinden istifam ile başladı. Tekstil, plastik enjeksiyon, kağıt konusunda altyapım var. Belli bir süre o zamanın lider firması Arsay'da çalıştığım için tel ile ilgili altyapıya da orada sahip oldum. Soğuk şekillendirmeyi de müşteri ilişkilerinde, firmaların talep ve şikayetlerini karşılamak amacı ile öğrenmiştim. Bu arada arkadaşlarımla yapmış olduğum ortaklık döneminde Mertsom ithalatını aracı kullanmadan yapmak istiyor ancak yurtdışı yazışmalarında sıkıntı yaşıyordu. Bu sebeple yurt dışı yazışmalarında yardımcı oluyordum. Bu dönemde hem imalat aşamasında hem de yurtdışı yazışmalarında görev almam konusunda Mehmet Gökhan Ulaşan Bey Mertsom Somun da çalışmam için teklif yaptı. Benim için de bulunmaz bir fırsattı ve tekstil sektöründeki işimi bırakarak Mertsom da çalışmaya başladım. Firmada satınalma yaptım, halen de yapıyorum, üretimi planlıyorum, müşteri ilişkilerini ve yurt dışı ilişkilerini yürütüyorum.

SUBCONTURKEY:Mertsom Somun hakkında bilgi verir misiniz?
İsmail Buberka:
Mertsom, somun imalatına 1983 yılında Ümit Kıvılcım ünvanı ile 1 set somun ve diş açma makinası ile başlamıştır. Ümit Kıvılcım 2000 yılında Mertsom tarafından satın alındıktan sonra 5 ve 6 istasyonlu soğuk şekillendirme makinaları ile iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile makine yatırımlarına devam etti. Firmamız yüksek oranda pazarını ve müşteri portföyünü genişleterek ürün gamını bu sayede artırmıştır. Şuan itibari ile aylık üretim kapasitemiz 200 tondur. Gerçekleşen üretim tonajımız ise 120 ton/ay. Aylık 400 tona çıkarma hedefimiz mevcut ancak özel ürün hedefiniz aslında bizim açımızdan ilk aşamada tonajı çok önemli kılmıyor. Katma değerli ürünleri firmamızın bünyesine katmak, en büyük maliyet kalemi olan hammadde sermayemizin azalması demektir. Tabii ki, düzgün karakterli, firmamıza sınıf atlatacak, uzun yıllar devamlı siparişleri ile bizleri destekleyen yurtdışı ve/veya yurtiçi firmalarını bulmak çok önemli.

2004 yılından beri kalite belgesine sahibiz. Dördüncü denetimi bu yıl sonunda geçireceğiz. Şuan 10 makine ile üretimlerimize devam ediyoruz. Bunların 5 tanesi 5 istasyon, 5 tanesi 6 istasyondur. 22 mm çapa kadar vurabiliyoruz. Yurtdışından aldığımız kalıplar da var ama kalıplarımızın çoğunluğunu kendimiz yapıyoruz.

Ürün Gamımız:
  • M3-M14 DIN 934
  • M6-M14 DIN 985
  • M6-M8 DIN 6923
  • M6-M10 DIN 928
  • 3/16 – 1/2 ASME B 18.2.2
  • M4-M14 DIN 936

Daha önceki yerimiz Demirkapı'da idi, 2010 yılında Avcılar'a taşındık. Şuan 1000 metrekare bir alanda 18 çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz. Çetin Gruba dahil olmamızla beraber hedeflerimizi de büyük tutmaya başladık ve bu değişim bize de ayrı bir çalışma arzusu verdi. Mertsom bundan sonra hızlı bir atak yaparak büyüme hedeflerini yakalamak isteyen bir firma olacak. Mertsom'un bu anlamda önü açık ve biz de bu bilinçle çalışıyoruz. Bu sahada üretime devam edeceğiz ancak kısa bir dönem içinde burası yetmeyebilir ve başka bir yere taşınabiliriz.

Mertsom Somun Özel Ürünler Üretecek
Hali hazırda özel mamul hedeflerini her ortamda dile getiren Mertsom, Çetin Grup'a dahil olmasından sonra butik bir yer olacağı mesajını daha net bir şekilde ifade etmeye başlamıştır. Bu da karlılığını doğrudan etkileyecektir. 2005-2006 yılında özel işlerimizin toplam üretimdeki payı %5 iken şuan bu oran %40'ların üzerinde olarak görülebiliyor.

SUBCONTURKEY: İhracat çalışmalarınız var mı?
İsmail Buberka:
İhracatımız az miktarlarda olsa da var. Bunu artırmak için çalışmalarımız sürüyor. Şuan Avrupa'da da ciddi bir firmayla çalışmalarımız başladı. İMMİB ile ihracat konusunda alt yapı çalışmalarına başladık. Onların teşvikleri ile yeni müşteriler edinerek yurt dışı satışlarımızı ciddi anlamda artırmak istiyoruz. İhracat için altyapı çalışmalarımız bu anlamda başlamış oldu. Makinalarımızı katma değerli ürünlerle doldurmak istiyoruz, üretim bandımızı sürekli kılma amacı ile standart ürünlerin üretimine devam etmekteyiz. Yani haftalık üretim planlamalarımızı makinaları boş bırakmamak üzerine yapıyoruz. Zamanla çift vardiya çalışma hedefimiz de var.

SUBCONTURKEY: Çetin Gruba nasıl dahil oldunuz?
İsmail Buberka:
Gökhan Ulaşan Bey her zaman şunu söylüyordu, etik olarak benim bu sektörde olmamam gerekiyor, çünkü ben tel satıyorum ve bu sektördeki çoğu firma benim müşterim diyordu. Gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim, Gökhan Bey bir kez olsun bize al şu müşteriyi ara bile demedi. Bu konuda bizim de onun da içi çok rahat. İşlerini hiç birbirine karıştırmadı ben tel satıyorum dedi hedefini o konuda büyüttü ve Nurtel olarak büyüdü de. Mertsom bugüne kadar yatırımlarını kendi gücü ile çalışarak kazandığı paralarla yaptı. Gökhan Bey firmayı satın aldığı tarihte yapmış olduğu yatırım dışında Mertsom'a yatırım için herhangi para aktarımında bulunmadı. Kendisi sektöre tel satmaya ve o alanda büyümeye odaklandığı için Mertsom Çetin Grup bünyesine dahil oldu.

SUBCONTURKEY: Çetin Gruba dahil olmanız vizyonunuza neler katacak?
İsmail Buberka:
Çetin Gruba dahil olmamız onların geniş pazarlama ağına ortak olmamızı sağlıyor. Çetin Pazarlama'nın müşteri portföyünden de faydalanmış olacağız. Özel işler konusunda bazı avantajlar yakalayacağımızı düşünüyorum. Müşteriye daha kolay ulaşacağız. Bunun yanında tedarik zincirinde de avantajları yakalayacağız. Çetin Cıvata'nın yaptığı alımlar yüksek miktarlarda olduğu için bu anlamda bizim de avantajımız olacak. Bakım onarım, kalite, imalat kalemleri ve diğer birçok konuda avantajlar sağlayacağız. Çift taraflı olarak büyük bir sinerji de elde edeceğiz ve bu sinerjiyi, üretime, pazarlamaya, ihracata yansıtacağız. Aynı zamanda maliyetlerimizi düşürüp karlılığımızı artırmış olacağız. Bu da, daha fazla yatırım, daha fazla büyüme isteyen Mertsom'a büyük bir fırsat oluşturacaktır.